Dodane przez  
admin
  dnia 13.03.2019r
komentarzy

Kolejny powód by wybierać mleko pełnotłuste

Mleko? Tylko 3,2%

Badacze kolejny raz przyjrzeli się mleku. Tym razem badali wpływ mleka pełnotłustego oraz odtłuszczonego na hormony. Temat powinien w szczególności zainteresować kobiety borykające się z wysokim poziomem estrogenu.

Krótko o badaniu…

Mleko zostało poddane analizie pod kątem wpływu zachowania się hormonów. W badaniu wzięło udział 109 kobiet po menopauzie, aby wykluczyć dzienne wahania hormonów. Kobiety przez kilka dni piły mleko półtłuste 1,5% oraz po okresie wypłukiwania pełnotłuste 3,2%. Próbki były pobierane w okresach 24-godzinnych.

Wynik badania

Kobiety po spożyciu mleka 1,5% miały dużo wyższy poziom estrogenu, w stosunku do poziomów po spożyciu mleka 3,2%. Ponadto mleko półtłuste powodowało wyższy wskaźnik sprzężonych estrogenów, o dłuższym okresie półtrwania. Jest to typ występujący często w tabletkach antykoncepcyjnych.

Wysoki poziom estrogenów u mężczyzn

Nie tylko kobiety powinny obawiać się wysokiego poziomu estrogenu. U mężczyzn wysoki wskaźnik tego hormonu może prowadzić m.in. do:

  • Utraty masy mięśniowej
  • Ginekomastii
  • Zwiększonej podatności na przyrost tkanki tłuszczowej
  • Problemów sercowo-naczyniowych

Podsumowanie

Moda na produkty fit, light od dawna budzi kontrowersje. Coraz częściej jednak badania pokazują, iż to co modne, niekoniecznie jest zdrowe. Z pewnością osoby spożywające sporadycznie mleko odtłuszczone lub półtłuste nie muszą popadać w panikę. Jeśli jednak mleko jest podstawą Twojej diety – wybieraj zawsze pełnotłuste.