Dodane przez  
iOco
  dnia 08.11.2018r
komentarzy

Jaki SUP wybrać? Pomysł na aktywne wakacje

Jaki SUP wybrać? Pomysł na aktywne wakacje

Pewnie spotkaliście już nie raz osoby, które wiosłują w pozycji stojącej na desce przypominającej deskę surfingową. To nic innego, jak bijące w ostatnim czasie rekordy popularności SUP’y. Spróbuję Was dziś zachęcić do tego rodzaju aktywności i podpowiedzieć, jaki SUP wybrać na początek oraz czym się kierować podczas zakupu.

 

SUP – stand up paddling

SUP z ang. Stand Up Paddling – w wolnym tłumaczeniu “Wiosłowanie na stojąco”. To połączenie longboarda z kajakiem. Ta odmiana surfingu (chociaż surferzy, wcale nie są zgodni z tym nazewnictwem), jest dużo bardziej wszechstronną dyscypliną z wielu powodów. Po pierwsze SUP doskonale odnajduje się w każdych warunkach, zarówno na fali, jak i spokojnych akwenach wodnych. Po drugie z deski możemy korzystać zarówno w pozycji stojącej jak i siedzącej (zamiennik kajaka) w każdych warunkach. Po trzecie, niektóre modele oferują możliwość podłączenia żagla (windsup), co jeszcze bardziej uatrakcyjnia jego możliwości. To oczywiście nie wszystko, ale o tym w dalszej części artykułu.

Dlaczego SUP?

Kilka lat temu, leżakując sobie na plaży nad adriatykiem, zobaczyłem młodego chłopca, który wiosłował na dziwnej desce. Pomyślałem sobie, że pewnie biedak nie ma najlepszych warunków do surfowania, więc wziął wiosło i działa. Jednak zwracając coraz większą uwagę na podobnych surferów, zacząłem interesować się tematem. Wertując internet szybko dowiedziałem się, że popularna decha nie tylko ma swoją fachową nazwę, ale że już dawno stała się popularnym sportem. Jedyne co szybko sprowadziło mnie na ziemię to ceny. Kilka tysięcy żeby powiosłować po morzu? Sorry, znam lepsze atrakcje.

W kolejnych latach SUP’ów przybywało, a wraz z nimi rosła popularność na rynku producentów. Ceny poszybowały w dół, ale również wybór był dużo większy. Stwierdziłem, że czas spróbować swojej przygody. Dziś z dużą dozą pewności mogę Wam powiedzieć, że to był jeden z najlepszych zakupów, jakiego mogłem dokonać. Wszechstronność jaką oferuje SUP oceniam na numer 1 spośród wszystkich wodnych atrakcji (wykluczam oczywiście pasywne formy, jak jachty :).

Dlaczego?

  • SUP bez problemu zapakujesz do bagażnika (wyjątkiem są modele twarde), nie musisz montować bagażnika na dachu, ani przyczepki

  • SUP oferuje mnogość zastosowań, kilka z nich wymieniłem powyżej, ale również doskonale nadaje się do wędrówki po jeziorach czy nawet morzach, z drugą połówką, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapakować na pokład również swoją pociechę

  • Sup idealnie nadaje się na rzeki, zalewy, jeziora, morza, a dla odważnych również na oceany (mowa o wysokich falach)

  • To doskonała forma aktywności dla osób w każdym wieku

  • Polecana zarówno amatorom, jak i profesjonalistom

SUP – czas wybrać swoją deskę

Mam nadzieję, że chociaż część z Was zachęciłem do nowej formy aktywności. Teraz szybkie wskazówki dla chcących dokonać zakupu swojego pierwszego SUP’a. Ogólny podział to deski pompowane i twarde (sztywne). Ze względu na większą uniwersalność, zachęcam Was do zakupu deski pompowanej. Nie obawiaj się, pompowane SUP’y nie mają nic wspólnego z pontonami, które po kilku minutach w wodzie zaczynają tracić powietrze.

Pompowane SUP’y wykorzystują technologię “dropstitch”, która absorbuje tłoczone powietrze pod bardzo wysokim ciśnieniem. Kolejne warstwy tworzą ultra-sztywną konstrukcję, która niczym nie odbiega od desek twardych. Tworzą unikalny stelaż, który zachowuje twardą konstrukcję po napompowaniu, oraz daje możliwość swobodnego złożenia deski po wypompowaniu powietrza. Większość pompowanych desek, wyposażona jest w plecak, do którego z łatwością schowamy naszą deskę, co ułatwia nam zarówno transport, jak i przechowywanie.

Musimy w tym miejscu napisać kilka słów o deskach twardych. Ich konstrukcja jest podobna do tradycyjnych desek surfingowych. Warstwa styropianu obłożona jest powłoką ochronną z włókna szklanego, żywicy czy węgla. Oczywiście jeśli chodzi o osiągi, będą one nieco lepsze, niż desek pompowanych, ale do czasu jak nie startujesz w zawodach, nie zawracałbym sobie tym głowy.

 

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

TYP – SUP’y mają różne konstrukcje, które są przeznaczone do poszczególnych warunków:

-Race – to długie deski pow. 380cm, rozwijają duże prędkości, jednak są trudne w utrzymaniu balansu, polecam je głównie doświadczonym użytkownikom.

-Touring – nieco krótsze w stosunku do desek “race” (ok 360cm) i nieco szersze, zakończone bardziej spiczastym przodem. Deski tego typu służą do długich wędrówek po spokojnych akwenach wodnych.

-Surf – szersze i krótsze deski o najbardziej okrągłej konstrukcji. Przeznaczone głównie na fale dla doświadczonych osób.

Allround – Najbardziej uniwersalnym typem są deski allround i to taka deska będzie dla nas najlepszym wyborem na początek.
 

Szerokość – szerokość z reguły jest wyrażana w calach. Dla lżejszych osób proponuje deski o minimalnej szerokości 30” (ok. 76cm), dla wagi powyżej 80kg lepszym wyborem będą deski o szerokości 32-35” (81-88cm). Szersze deski mogą trafić już komfort użytkowania.

Długość – ten parametr ma nieco mniejsze znaczenie, chyba że chcecie podróżować w pozycji siedzącej z większą ekipą, wówczas warto rozglądnąć się za dużymi deskami (340-360cm). Standardowe deski allround mają z reguły 10-11’ (300-330cm) i to dla nas powinno wystarczyć.

Grubość – z doświadczenia wiem, że deski 6” (15cm) są lepszym wyborem dla początkujących. Standardowa grubość waha się w okolicach 4-6” (10-15cm). Jeśli jednak wybieramy deskę o większej szerokości i pojemności – z pewnością będą miały one około 6”.

Ciśnienie – 15psi to totalne minimum, na mniejsze parametry nawet nie zwracajcie uwagi. 15psi zapewnia doskonałą sztywność deski i komfortowe warunki użytkowania. Są oczywiście deski o większym ciśnieniu (do 30psi), ale zostawiłbym je dla osób o znaczącej wadze. Dla osób do 100kg 15psi będzie stanowczo wystarczające.

Pojemność – pojemność przekłada się na wagę użytkownika. Lżejsze osoby 45-60kg mogą wybierać deski do 200L. Dla osób o większej wadze, najlepszym rozwiązaniem będą deski w zakresie 220-320L. Warto przy zakupie sprawdzić parametr największego obciążenia.

Sumując te parametry powstaje nam przykładowa (bezpieczna) deska:

  • szerokość pow. 30” (76cm), grubość ok 6” (15cm), długość pow 300cm, ciśnienie min. 15psi 
     

A jakie wiosło wybrać do naszego SUP’a?

Zwykle przy standardowych deskach w zestawie otrzymamy aluminiowe wiosło, które jest odpowiednio sztywne. Dobrze jeśli posiada możliwość regulacji długości, wówczas będziemy mogli dopasować wiosło do naszego wzrostu. Sprawdźmy jednak przed zakupem czy regulacja nie powoduje utraty sztywności (dotyczy najtańszych modeli). Aby dopasować długość wiosła należy dodać do naszego wzrostu ok. 20cm.

Epoksydowe i karbonowe wiosła są nieco lżejsze, ale droższe w zakupie, dlatego na początek aluminiowe wiosło będzie zadowalającym wyborem. Istotnym parametrem jest również szerokość pióra. Szerokie będą wymagały od nas użycia nieco więcej siły, natomiast smuklejsze pióra są idealne do szybszego wiosłowania.
 

Cena, model – która firma będzie najlepszym wyborem?

Ceny wahają się obecnie od ok. 1200zł ,do nawet 10 000zł. Wybierając tańsze wersje, warto sprawdzić okres gwarancji, stronę producenta i opinie w sieci. Nie musisz płacić 6000-10 000zł żeby mieć dobrą deskę. Najważniejsze są parametry. Oczywiście warto zainteresować się markami, które od lat specjalizują się w sportach wodnych ponieważ dają gwarancję jakości i większą pewność. Kupują jednak naszą pierwszą deskę, niech gadżety nie odwracają naszej uwagi od parametrów SUP’a. Często producenci dodają uchwyt na kamerę, linkę zabezpieczającą czy inne udogodnienia, które mają odwrócić uwagę od lichych parametrów.
 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten tekst chociaż troszkę pomoże Wam w wyborze pierwszej “dechy”. Dla tych, którzy wciąż uważają ten sport za “dziwny”, mam gorącą prośbę – spróbujcie, a przekonacie się, że to coś więcej niż “flisakowanie”. Gwarantuje Wam, że po pierwszej przygodzie, będziecie szukać miejsca, w którym możecie pośmigać na swoim SUP’ie. Zachęcam Was również do zapoznania się z materiałami na Youtube, gdzie można spotkać użycie SUP’ów w naprawdę ekstremalnych warunkach.