Dodane przez  
iOco
  dnia 08.11.2018r
komentarzy

Hanami – święto kwitnących wiśni w Japonii

Hanami

Sakura

Japończycy tak kochają kwiaty wiśni (sakura), że wybrali je sobie na symbol kraju. Dumnie nazywają się Krajem Kwitnącej Wiśni. Ten charakterystyczny kwiat Japonii reprezentuje piękno i zwięzłość życia. Hanami jest bardzo ważne w kulturze japońskiej i jest obchodzone od setek lat. Spośród wielu odmian wiśni, większość kwitnie akurat na wiosnę. Wtedy to dziesiątki ludzi zbierają się w parkach i ogrodach, aby świętować nadejście wiosny ze stronami całodziennego, które rozciągają się w noc.

Tradycja

Tradycja hanami ukształtowała się w VII w. Na początku kultywowali ją wyłącznie  członkowie rodziny cesarskiej i dwór. Już XV wieku rozpowszechniła się również wśród zwykłych obywateli. Jeden z cesarzy pałacu w Edo zasadził dookoła swojej posiadłości tysiące wiśniowych drzew dla poddanych. Dzisiaj sakura hanami jest świętem zabawy, przypominającym nasze jarmarki.

Kwitnące wiśni wyglądają najpiękniej w parkach ale też przy zamkach i świątyniach. W niektórych miejscach kwiaty są oświetlone w godzinach wieczornych, co dodaje im jeszcze więcej uroku!

Co ciekawe w najpopularniejszych parkach trzeba zarezerwować miejsce pod piknik, bo chętnych są tysiące. Trzeba rano oznaczyć folią miejsce, w którym będziemy chcieli podziwiać wiśnie.

Kiedy kwitną?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Najważniejszym czynnikiem określającym czas kwitnienia wiśni jest położenie geograficzne. Generalnie, im łagodniejszy klimat, tym wcześniej kwiaty otwarte. Najszybciej wiśnie kwitną na Okinawie – już w styczniu! Na północnej wyspie Hokkaido kwitną dopiero w maju. W większości dużych miast: Tokio, Kioto i Osace wiśnie kwitną pod koniec marca/na początku kwietnia. Co roku prowadzone są prognozy hanami, które są podawane  w mediach. Jeśli marzec jest chłodny kwitnienie się opóźnia, a gdy jest ciepły pierwsze sakury kwitną od początku marca…