Dodane przez  
iOco
  dnia 08.11.2018r
komentarzy

Dziś obchody dnia św. Patryka!

Dzień św. Patryka

W Dublinie, na Parnell Square zaczyna się parada na cześć św. Patryka. Jej trasa biegnie wzdłuż O'Connell Street, przez College Green i kończy się w katedrze św. Patryka.

Ze względu na specyficzny okres w roku, często wypada w czasie Wielkiego Postu, wtedy kościół irlandzki daje specjalną dyspensę, czyli zielone światło do zabawy i pełnego świętowania.

Dzień zaczyna się oficjalnie mszą za Irlandię. Później następuje część rozrywkowa, czyli parady, muzyka i tańce. To idealny czas na wspólne świętowanie i kultywowanie żywej tradycji. Najbardziej widoczną formą obchodów dnia świętego Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Święto w Irlandii przeszło również do pop kultury, a ta wyprodukowała widowiskowe gadżety, które są symbolem święta w kraju i za granicą. Zielony to narodowy kolor Irlandii, który nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy.

Shamrock to trójlistna koniczyna, nieoficjalny symbol Irlandii. Według legendy św. Patryk wykorzystał tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat Trójcy Świętej.
 
Dzban Patryka – dzień świętego Patryka…